Křemík
Křemík je stopový prvek, který je důležitý pro zdravé vlasy, zuby, nehty i kůži. Lidský organismus si tento prvek ovšem neumí samo vyprodukovat. Získat ho můžeme tedy zapojením konkrétních potravin do jídelníčku nebo doplňky stravy, které najdete v našem e-shopu.
#ShowMore#
Přírodní zdroje křemíku
Potraviny bohaté na křemík jsou klíčovým způsobem, jak zajistit dostatečný přísun tohoto minerálu. Křemík lze nalézt v potravinách jako jsou ovesné vločky, jáhly, přeslička rolní, kopřiva dvoudomá, luštěniny, zelenina (zejména hrášek, brokolice, cibule a špenát) a ořechy. Dalším zajímavým zdrojem je pivo či voda z přírodních pramenů.
Doporučená denní dávka křemíku
Optimální denní dávka křemíku může variabilně záviset na věku a hmotnosti. Doporučuje se maximálně na 1 kg tělesné hmotnosti 12mg křemíku.
- Pro dospělé muže to je přibližně 700-1400 mg křemíku denně.
- Pro dospělé ženy je doporučená dávka nižší, kolem 700-1000 mg denně.
- Pro děti závisí doporučená dávka na věku, ale obvykle se pohybuje mezi 20-50 mg denně.
Nedostatek křemíku
Nedostatek křemíku v těle může nastat, pokud konzumujeme málo křemičitanů, které jsou hlavní formou tohoto minerálu v potravě. To může mít za následek oslabené kosti, křehké nehty a zhoršenou kondici vlasů a kůže.
Interakce křemíku s dalšími minerály a vitamíny
Křemík je minerál, který může interagovat s dalšími minerály a vitamíny, což může pozitivně ovlivnit naše zdraví. Křemík může pomoci při vstřebávání vitamínu D, železa i zinku. Spolupráce křemíku s vitamínem C může podpořit tvorbu kolagenu. Doplňky stravy v našem e-shopu obsahují křemík i další minerály a vitamíny, které se vzájemně doplňují, proto neváhejte a vyberte si ten nejvhodnější doplněk pro vás.