Molybdén
Molybden se řadí mezi esenciální stopové prvky. Doplňujeme ho ze stravy nebo doplňků stravy. Tělo si ho samo vyrobit neumí. V lidském těle je nejvíce obsažen v játrech a ledvinách.
#ShowMore#
Přírodní zdroje molybdenu
Molybden se nachází v běžně dostupných potravinách. Nejbohatším přírodním zdrojem molybdenu jsou luštěniny, jako jsou fazole, hrách a čočka. Také ho lze nalézt v oříškách, semenech a celozrnných produktech. Možným zdrojem jsou i některé masné produkty (játra, ledvinky), ryby a mléčné výrobky. Jestliže se tyto potraviny nachází ve vašem jídelníčku, molybden pravidelně a bez většího úsilí správně doplňujete.
Nedostatek molybdenu
Nedostatek molybdenu v těle je vzácný, protože potřebné množství tohoto prvku lze obvykle získat z běžné stravy. Pokud ovšem člověk trpí chronickými zažívacími problémy nebo má omezenou stravu, může dojít k nedostatku molybdenu.
Nadbytek molybdenu
Nadbytek molybdenu z potravy je vzácný, vzhledem k tomu, že ho naše tělo bez problému vyloučí močí, ale nadměrný příjem z doplňků stravy může být potenciálně škodlivý. Je důležité dodržovat doporučené dávkování.
Doporučená denní dávka molybdenu
Doporučená denní dávka molybdenu se liší podle věku a pohlaví. Pro dospělé muže a ženy se obvykle doporučuje příjem kolem 45μg. Pro děti se doporučená dávka liší podle věku a hmotnosti, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 15-45μg. Denní doporučená dávka u dospělého člověka by neměla překročit 50μg/den.